Rekreacja i wypoczynek

Kochani! Aktywność ruchowa jest najlepszym sposobem walki o zdrowie, ponieważ ona stymuluje rozwój psychiczny i fizyczny.
Wzmożona aktywność ruchowa nie tylko poprawia strukturę mięśniową, ale i również powoduje, że wzrasta nam siła i sprężystość mięśni.
Poprawia nam się system obronny, który wpływa na odporność organizmu.
Usprawnia się  proces oddychania i krążenia, co powoduje wzrost zaopatrzenia naszych tkanek w tlen i składniki odżywcze.
Aktywność ruchowa zwiększa naszą koordynację i ekonomikę ruchu, kształci uwagę, myślenie i pamięć, uodparnia na stresy, hartuje psychicznie, kształtuje poczucie odpowiedzialności i uczy dyscypliny.
W naszym Ośrodku propagujemy i organizujemy poranny rozruch, przedpołudniowe spacery Nordyckie i wycieczki spacerowe piesze po przepięknej okolicy Szczyrku.
Chcemy zachęcić i nauczyć Was codziennych ćwiczeń, 15-30 minut, spacerów z kijkami Nordyckimi lub pieszych wycieczek górskich. To wszystko z myślą o Waszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Nordic walking

Nordic walking to najzdrowszy obecnie sport. W ciągu ostatnich ośmiu lat chodzenie z kijkami zawojowało świat. Robi to już 8 milionów osób . Bez kijków garbimy się, pochylamy w jedną stronę lub druga stronę, źle stawiamy stopy. Dzięki kijkom wszystko się normuje. Po prostu zmuszamy się do utrzymania wyprostowanej postawy. Nordic walking jest dobrym sposobem na poprawienie sylwetki, a godzina marszu pozwala spalić nawet 400 kalorii. Lekarze proponują chodzenie z kijkami osobom z chorobami serca i układu krążenia. Podczas takich spacerów tętno wzrasta do 65-75 proc. maksimum wydolności. Zmniejsza się wydzielanie tzw. hormonów stresu, które podwyższają poziom cukru we krwi i pobudzają produkcję tłuszczu. Z kijkami chodzono już w czasach starożytnych. Pasterze i pielgrzymi używali kijów do podpierania się w czasie marszu, jako sport narodził się w latach 30. XX wieku w Finlandii. Była to forma letniego treningu biegaczy narciarskich, a światową karierę zaczął robić dopiero w latach 90.gdy fińska firma Exel zaprojektowała specjalne kije do chodu. Spacer z kijami Nordyckimi to sport zdrowy, bezpieczny i tani i może go uprawiać każdy. Chodząc z kijkami pracują nie tylko nogi, ale i ręce oraz cały organizm.

Wycieczki autokarowe z przewodnikiem

 Autokary nie są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Niewątpliwie najlepszą i najtańszą formą zwiedzania urokliwych i ciekawych miejsc w Beskidach są atrakcyjne wycieczki autokarowe które organizujemy w miłej atmosferze i komfortowych warunkach jazdy.

Proponujemy trasy:

Wycieczka Pętlą Beskidzką:

Szczyrk - Żywiec - Milówka - Koczy zamek (podziwiane wspaniałej panoramy Beskidów) - Istebna - (spotkanie z "Gawędą góralską" u Pana Rudzkiego), następnie przejazd do na przejście graniczne do Jasnowic - zakupy. Przejazd przez Kubalonkę do Wisły - spacer i zwiedzanie. Przejazd przez zaporę w Czarnym, powrót do Szczyrku przełęczą Salmopolską Pętlą beskidzką

Wycieczka na Żywiecczyznę (od maja do października):

Przejazd do Tresnej, zejście na przystań i rejs statkiem po Jeziorze Żywieckim podziwianie pięknych widoków i Góry Żar gdzie znajduje się Elektrownia pompowo-szczytowanastępnie przejazd przez Porąbkę-Żar do Sanktuarium MB Rychwałdzkiej w Rychwałdzkie, powrót do Szczyrku przez Żywiec- spacer po parku, przystanek w restauracji w Browarze w Żywcu.